Mezičas 01-Úvaha o sportovním rybářství a jiné lívanečky

Mám teď menší hoňky obecné se stěhováním do nové, dopravně výhodnější, polohy a zmocňují se mne malinkaté výčitečky svědomíčka že zanedbávám své čtenáře. Rozhodl jsem se proto krmiti vás v těchto hluchých dobách alespoň písmenky, která se k vodě a rybařině nějakým způsobem přibližují.

Ufo na zdi

 

Úvaha o sportovním rybářství

Předem upozorňuji-první část tohoto textu vyjadřuje pouze můj osobní názor, vycházející z mých zkušeností a znalostí. Jako každý člověk se mohu mýlit a jsem přístupný i jiným názorům.

Představte si sami sebe, jak vás někdo pro uspokojení nevím jakých pudů tahá za pysky do stratosféry. (opomineme teplotu) Pak vás olíbne a omaká, tím infikuje naprosto neznámými druhy mikroorganismů, načež vás pleskne přes zadek a pustí. (porod) To ještě v lepším případě máte jenom potrhanou hubu, taky to může odskákat jícen a ostatní orgány. Pokud už člověk potřebuje uspokojovat svůj atavistický lovecký pud a já se mezi tyto potomky Kaina hrdě hlásím, je podle mého správný názor mé babičky, škrtíce holoubata a přitom vyprávějíc o bohu a lásce ke všem živým tvorům, naučila mne toto. !! Lovit se má jenom pro maso a co se zabije má se taky spapat. !! To ovšem neznamená že si to člověk nemůže užít. Setkal jsem se bohužel s obecně rozšířeným bludem o rybí necitlivosti na bolest (jeden známý dokonce tvrdil že je ryba blíže k rostlině, jakýs podivnovegetariánský hlas, ale ten je aspoň papal).      I kdyby to byla nakrásně pravda, představte si jenom ten adrenalinový šok, kterým lov pro rybu je (je to taky biostroj). Hodně ryb, zvláště vytažených z větších hloubek nebo znavených dlouhým bojem, po propuštění beztak uhyne nebo se stane kořistí jiných obyvatel mokrého světa. !! Samozřejmě tím nechci zpochybňovat dodržování lovné míry, ona se mladá ryba vždy snáze vzpamatuje než bojem unavený dědeček. A pokud se někdo zaštítí tvrzením o alergii na rybí maso? Může rybu darovat v okolí se vždy najde dost hladových krků.

China-31

Sportovní je dát rybě šanci v boji, netahat ji smykem na prádelní šňůře párem volů (utržený háček rybě časem vypadne). Mezi své největší sportovní úspěchy počítám sumce 23Kg na otevřené řece pod Píseckými skalami. Ze břehu na vlasec 0,25 (fotky mám v Čechách a časem dodám). Bojoval jsem s ním skoro tři hodiny a nakonec, když už se nehnul ze dna, si pro něj došel po vlase do vody. Byl chycen na obyčejnou plandavku kterou jsem si porovnával vlasec po lovu tloušťů na třešně, ty hajzlíci dokáží vlasec nemožně zadrchňat (musím dodat že i z těch tloušťů né moc dobrých jsem vyráběl salát který se večer po pátém v hospůdce vždycky zbaštil).                          V nejlepších Otavských dobách patřilo uvedení průměru vlasce vždy k velikosti a váze úlovku. Zdatnost rybáře se odvozovala i z tohoto poměru. Smutnou pravdou však zůstává že těch ryb bylo jaksi více a mi si tudíž mohli trošku té sportovní rytířskosti dovolit.

Návrh sportovního návazce který umožní si s rybou zabojovat a přitom o ní nepřijít.

Sportovní návazec

 Pokličkovaná

Pro lidi co mají rádi kmitání prutu a odpor tělesa živě se prodírajícího hydrodynamickým prostředím si dovoluji navrhnout tuto novou disciplínu. Vychází z naší mladistvé škodolibé zábavy. Chodívali jsme na zídku pod Mrázovic mlýn. V zátočině pod ním vysedávali dědkové a mi? Navažte malou hliníkovou, nejlépe rovnou, plochou, pokličku za ouško, lupněte to do proudu a uvidíte ten šrumec. Jezdí li poklice v proudu je její chování na pohled nerozeznatelné a na cit jen stěží od pohybu ryby. Dědkové, než nás prokoukli, nás bavili svým nadšeným kibicováním. Poklice byla vždy zatažena do tišiny a dědouškům jsme přes řeku tvrdily že ryba utekla.

Můžete závodit, na danou délku vlasce, kdo dříve bez utržení poklici vytáhne a aby nepokřikovali ekologové že děláte z řeky pokličkový chlívek, použijte můj sportovní návazec. Měl bych si to dát patentovat:-)))

Rybníček

 

PS: Připravuji komplet ve formátu PDF pro lidičky kteří by si deníček rádi přečetli jako celek.

1

31

34

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *