Obraz 15 -Turyčky – Tury Remety

Turyčka-TuryRemety10-04

Meteo praví že dnes bude den slunečný, anžto je však pěkná kosa uděláme si jen malý výlet. Pod kopec jsem se svezl „gruzavikem“ a vydal se po proudu Turyčky. Trošku mne to mrzelo neboť s poloviny kopce byl nádherný výhled na Runu (budu nadále používat tento název, zní tak trochu tajemně a Keltsky i když nekeltsky opravdu znamená jen rovná). Roztrhly se nad ní mraky, koupala se ve sluníčku a byla zase celá pod sněhem. Duben-ještě tam budem…..

DSCN0071

Dneska jenom po silnici,cestách a cestičkách, žádný pralesní slalom nebude. Turyčka se pomalu zklidňuje a stává se z ní přímo ukázková pstruhová voda.

DSCN0072

Z toho jsem tedy jelen ! Ty kameny mají dobrý metr a půl na výšku a jako přírodní výtvor to teda rozhodně nevypadá. Buď je to nějaký typ lososnice (past na tažné ryby) nebo něco blíže k menhirům a řeka se nad to nastěhovala dodatečně ale nejspíše, já bych na to vsadil, je to říční pračka. Prostě do toho naházeli prádlo a jak se voda točila mezi kameny byl z toho Whirlpůůl.

DSCN0073

Stranický sekretariát pro deset baráčků v okruhu dvou kilometrů:-))))

DSCN0074

Radši půjdeme na druhou stranu vozovky, tam to vypadá mnohem lépe.

DSCN0075

DSCN0077

Obec Turyčky.

DSCN0079

DSCN0080

Tak a pomalu se uklidníme a začneme se větvit a meandrovat jak se na slušnou říčku, nesvázanou meliorační a regulační mánií, sluší.

DSCN0084

DSCN0085

V téhle oblasti je spousta využívaných brodů a po jarním tání je sem tam třeba i nějaké podstatnější síly.

DSCN0087

Na té druhé fotografii už mne to přemohlo, navázal jsem mepsku a ladným, po zimním spánku hodně nepřesným, hodem jí umístil do vrbiček. Fakt mne to dojalo, aspoň vím kde je a až se oteplí voda půjdu jí sundat.

DSCN0092

DSCN0093

Skromný oběd na prkně, to bílé za špekem je domácí sýr.

DSCN0095

Obec Turyca. Kolem řeky vede cestička přes neoplocené zahrady a políčka. Přes potoky prkenné lávky a máte dojem že kráčíte obrázkem Josefa Lady někde kolem Hrusic.

DSCN0097

DSCN0099

Lávka plynovka petkolapná. Vývar za trubkou byl až překvapivě hluboký.

DSCN0100

A tohle už je lužní klasika. Řeka vytváří spoustu ramen a co je Turyčka a co přítok už není vždy jasné. Hned jak se oteplí a půjde chodit přes brody to tu znovu prošmejdím. Břehy jsou střídavě přístupné, podle toho jak se řeka kroutí a kam se místním podařilo plácnout louku či políčko.

DSCN0101

A to už jsou Tury Remety. Něco jako středisková obec. Zaběhnu na pívo a počkám na autobus k domovu.

DSCN0102

DSCN0105

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *