Obraz 16 – Tury Remety – Perečin

Tury Remety-Perečin Uh

13.dubna 2014 květná neděle (též pašijová), místní táhnou, obtíženi jarním kvítím, vzhůru za sluníčkem do zdejšího kostelíčka. A já mamlas náplavovitý se půjdu ponořit do mlžné řeky.

1 mlžná turyčka

Kousek místní dopravou do Tury Remety (tam jsme posledně dopěšily) a kolem místní raritky FC. Nebožtíkov…………..

2-domácí kotel

…..pokračujeme po Turyčce směrem k ústí do Uhu.

DSCN0129

Je zima jak v morně, naprostá normálka, dnes mám zhruba dvě hodinky rezervu na chytání ale ručičkám je lépe v kapsách a tělíčku když nožky kmitají.

DSCN0131

DSCN0132

Říčka pomalu přechází do roviny a stává se zní to co mám rád. Tohle už je na třpytkování přímo stvořené. Samozřejmě odsud nebudu lidi s muškou vyhánět, vejdeme se sem všichni. A jak se řeka kroutí najdou se tu i místečka pro lidi zadumaně sedící.

DSCN0133

DSCN0134

DSCN0136

Třeba u takového ústí potůčku. Jak už jsem se zmínil Turyčka dokáže přecházet z úseků vyloženě mělkých, protkaných sítí hlubších koryt, do klidných pasáží s až překvapivě hlubokými místy. Ono se stačí podívat jak vypadá břeh a hned je naprosto jasné co se tu na jaře děje (jestli se nic nezoslí, uvidím to a samozřejmě nafotím).

DSCN0137

Široká ale mělká………………………

DSCN0139

Na těchto mělkých úsecích je však i dost zajímavých míst pro usedlejší rybolov, zejména u ústí potoků kde bývá většinou hluboký vývar.

DSCN0141

Potíž však bývá se přes tato místa dostat, tentokrát jsem měl zase kliku a nemusel riskovat mokro v botách či smyk blátivý.

DSCN0143

Krásná pasáž jako stvořená pro letní brodění.

DSCN0146

Tento,zhruba tři kilometry dlouhý úsek je bez problémů přístupný autem a je tu i mnoho nádherných míst na přechodné tábořiště. Na rozdíl od Storožnických plání se tady snaží bordýlek z mejdánků v přírodě aspoň naházet do roští a nenechávají to přímo v okolí ohnišť.

DSCN0151

DSCN0153

Sedátko pod jedním „campem“. Na mnoha snímcích je dobře patrná průzračnost vody, je zde vidět na metr hluboko, což zase na druhou stranu znamená chovat se u vody opravdu nenápadně a hledat rybu dále od sebe.

DSCN0154

Pochoduji planinou neutíkám za jinou…. Jak jste si asi všimli, mlha se roztrhala, sluníčko hřeje a já již mám v ruce klacek a pilně promrskávám, samozřejmě bez záběru vždyť je duben horský že, vodu malým zeleným twistrem.

DSCN0157

DSCN0159

I tam kde je břeh hodně zarostlý a neprostupný se najde hodně míst, většinou na různých brodech, nebo je li za porostem vyklučeno políčko. Někde bývají i vyloženě rybářské chodníčky ale podle počtu vidliček a ohníčků budou ve vhodný čas asi obsazena.

DSCN0162

DSCN0165

DSCN0168

Zase dělá roznožku ! Tohle je neskutečně hambatá říčka.

DSCN0170

Blížíme se k osadě Simer, což už je takový satelit Perečinu. Z Turyčky už je velká slušná holka, však jí taky za chviličku už pořádně svážou a vypustí do Uhu a na hladině (na foto je jich pár znát) už je kroužků od sbírání hmyzu jak naseto. Myslím že s muškařinou už bych něco lapnul.

DSCN0173

Tady to musí být na jaře opravdu maso………

DSCN0174

No nazdar ! Samozřejmě jsem se ráno nekoukl na aparát (už od rána jedu na poslední čárce) a jelikož se blíží finále tak zhasnul. Poslední tři čtyři fotografie dodám později :-))

Kolem poměrně velké osady Simer se táhne povodňová hráz která slouží jako promenáda. Řeka je tu mělká s kamenitým dnem a viděl jsem zde chytat jednoho mládežníka na feeder, podle plného kýble úspěšně, droboť na polévku „uchu“. Dokonce mi věnoval trošku svého těsta a háček, na tak malý háček by jste ani žížalku nedostaly. Já málem vylétl z kůže při pokusu uvázat jej na dvacítku. Nakonec jsem těsto hodil do vody (rohlík rozhňácaný s bílým červem a žížalou) a háček schoval pro strýčka příhodu.

Pro nerybáře- Feeder prý moderní (ještě za dob bambusových prutů a kolovrátků jsme tomu říkaly „na ostro“ nebo „na špičku“, štípaný bambus měl hodně citlivou špičku a omotávali jsme jí staniolem z čokolády) technika vyžadující speciální prut s barevnou velmi pružnou špičkou. Chytá se bez splávku a špička prutu rozezná i velmi jemný záběr.

Fedfed1

Při feederu se prut odkládá do speciální (jak jinak než komerčně že) vidlice a já se prostě musím zmínit o jedné technice z mého mládí, velice sportovní, při trošce šikovnosti i velice účinné metodě na droboť či opatrné ryby. Chytali jsme tak nástražné rybky nebo naopak pořádné parmy na řasičku. Prut se drží v ruce a vlasec mezi navijákem a prvním očkem se prostě přišponuje bříškem ohnutého ukazováčku na volné ruce „na cit“. Velmi vzrušující metoda doslova na prstu cítíte každé ďobnutí do návnady. K tomu navíc můžete nerozhodnou rybku, velmi účinné při lovu na žížalu, dráždit jemným poškubáváním.

Tak a tady je zbytek fotografií, dostal jsem se dolů hned na druhý den.

Simerky pod hrázíSimer pod hrází…………………………..

DSCN0181

Hráz okolo osady Simer……………

DSCN0182

DSCN0183

Široká a mělká, relativně-tady seděl ten Feederer……..

DSCN0184

Pohled z mostu v Simeru……………………..

DSCN0185

Teda ty z toho FC Tuhožkemp mají švih……..

DSCN0186

Na obzoru Perečin. Hráz na pravém břehu……………..

DSCN0188

Úsek s poměrně hlubokou vodou, vyložený štikov…………

DSCN0189

A tady si Turyčka naposledy zadivočí………………..

DSCN0190

A skončí v Uži………………………………..

DSCN0191

Tak za měsíc se sem už nikdo neprodere……………..

DSCN0192

Soutok z mostu na Perečin………………………..

DSCN0193

A to je ta cesta k soutoku ob jeden snímek nahoru-daleko nevede.

DSCN0194

Při této dodělávce již přijeli dva mládežníci za rotačkou až ke břehu. Řeka začíná ožívat a už to bude zajímavější. I když mě syn bytné Ivan upozornil na květnové tabu.

Dále doporučuji vrátiti se k článku „Zapomenuté mosty“ ! Byl na této výpravě doplněn o několik velice romantických záběrů.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *