Obraz 18-Nevytský kanál a nádrže

24.dubna 2014

Nevycké nádrže

To větší ve spodní třetině už je Užhorodský viz.článek Lom.

Nevytský kanál

Dnešní výprava asi zaujme spíše vyznavače vodních ekosystémů a milovníky různé vodní, přívodní, podvodní a okřídlené žoužele. Na klasické mapě jsem narazil na rozsáhlejší zjevně hospodářská zařízení v těsném sousedství kanálu do Užhorodu a na satelitní je pak jezero Dubky. Je až s podivem proč se v takto příhodných podmínkách nerozvinulo rybníkářství a tak tu každému rybníku hrdě říkají jezero. Následuje pohled z mostku u Kamjanice na kanál.

DSCN0331

V kanálu se hemží spousta drobotě do patnácti cm. Typoval bych na jelce, je hluboký a udržovaný, je to však v podstatě uzavřené vodní dílo a značně prolovené což při dnešní absenci hospodaření na státních plochách znamená že bych od toho nic zázračného nečekal. Na druhou stranu místní se specializují právě na tu droboť, tak by tam něco většího být mohlo. Problém je však jak na takové monotónní vodě s bahnitým dnem a bez porostu hledat. Na dalším snímku již je první z opuštěných rybníků.

DSCN0332

Podle stáří náletových lužních porostů bych typoval že byly opuštěny po rozpadu SSSR. Jen tak na okraj bych dodal že ladem tady toho leží spousta z důvodů nevyjasněných majetkových poměrů. Místy se najde otevřená voda.

DSCN0333

DSCN0334

Máte li rádi Francouzskou papu, velkých skokanů jsou tu mraky.

DSCN0335

DSCN0336

DSCN0338

Je tu taky dost vysezených místeček a odmrsk od břehu jsem viděl pěkný, navíc rozsáhlé plochy jsou řídce zarostlé není k nim přístup tudíž by se tu mohli ryby přirozeně množit a uniknout úplnému vyrabování. Po břehu vede odhadem kilometr pěšina a milovníkům přírody, užovek, karbonských scenéríí a komárů vřele doporučuji. Pokud jdete jde to ale jak se zastavíte, jau ! Na konci se musíte vyškrábat do stráně na cestu nebo se vrátit. Ryby asi na některých místech budou ale tak na síť a moskytiéru.

DSCN0339

DSCN0341

DSCN0342

DSCN0343

Krokýl nahnilý „bezzubus zakarpatikus“

DSCN0346

Na konci jsou zajímavé skalní útvary ale jak jsem do těch děr strčil hlavu ve snaze je prozkoumat, měl jsem ji obalenou komáry.

DSCN0347

DSCN0348

Pohled na karbonský prales z asfaltové cesty.

DSCN0349

Vjezd do prostoru udržovaných nádrží, Na cedulích je zakázáno vše kromě rybařiny jestli za poplatek, pak by tu mohli být i zajímavé ryby, nebo zadarmo jsem se nedověděl. V přilehlém rekreačním středisku ani noha a jeden rybář s autem byl až hodně vzadu. Jestli za poplatek tak určitě nebude horentní a ještě někde v Užhorodu mi kdosi vyprávěl že jsou tu i jeseteři.

DSCN0350

DSCN0352

DSCN0353

Rozloučení s kanálem, odtok ze zpustlé oblasti (proti proudu tam se rybaří) a na cedulce směrem do města je zakázáno vše, cesty jsou rozryté, zavezené bahnem ze dna zjevně v tomto úseku berou vodu.

DSCN0354

Pozor na to slovíčko „SMITYTY“ svádí to k překladu smíte a já překlad ani online nikde nesehnal ale domnívám se že volně přeloženo jako „Smetiti tj.dělati bordýlek je už vzhledem k těm výmluvným piktogramům u rybníka správný.

DSCN0356

Na úplné vyšumění posílám ještě snímek Kamjanického jezu.

DSCN0357

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *