Obraz 19-Kostryno-Velkyj Bereznyj

28-29-30 duben 2O14

Kostryno Bereznyj

Na tomhle romantickém nádražíčku začneme opět srážkou s místními paradoxy. V daleko větších nádražních ruinách ani noha a tady výpravčí a relativně čisté turecké záchody.

Kostryno kadibudka

 

Samozřejmě že pivo na cestu není špatný nápad a ejhle. Kdopak si to pamatuje? Sčotka, velice praktické a rychlé počítadlo. Ne že by paní vedoucí neměla kalkulačku ale leckterý zákazník…Stačí správně podat ruku……Popovídal jsem si s Vajdou rodinky co právě jela z města, tři povozy a dva poloprůhledné žigulíky. Myslím tím plech, přes osazenstvo viděti něbolo. Prý má doma ještě osm dcer, radši jsem mu nalhal že jsem ženatý. No a proto ten sčot.

DSCN0370

Amerikaňskyj padárok-kdopak nebo copak se v něm asi vozí. Přímo v obci se k vodě nedostanete aniž by jste museli lézt přes políčka místních. Ne že by to nešlo ale nestojí to za to.

DSCN0371

Jsme u vody. Jsem trošku zklamaný Už, je tu široký a mělký a ani přístup k vodě není žádná sláva. Je to poměrně úzké údolí a tak lidi staví ala Lovosice a k vodě se dostanete jen po hospodářských cestách. Těch je tu poměrně dost.

DSCN0372

DSCN0373

Dvěstědva kilometrů proti větru a hlavně proti sluníčku. Je naprostou samozřejmostí jak se každý hezký výhled koná v nevhodnou denní dobu.

DSCN0374

Pořád mělké, pořád rozlité, pořád pohádkově kouzelné a prut je pořád v batohu. Ona by se při brodění určitě nějaká ta hlubší tůňka a strouha objevila. A ten kdo víc tremp než rybář se tu určitě pozdrží, některá místa stojí za to jak se říká „hoďku posedět“.

DSCN0376

DSCN0378

Opět jeden pramen až na ty petky zajímavý útvar. Měl erupční cyklus asi 40 minut, kdy přecházel z líného vývěru do zhruba 30cm vysokého a 10-15vteřin dlouhého pšouku. Chytat do foťáku to kvůli vám nebudu už kvůli těm chlápkům co na mně civí.

DSCN0380

DSCN0381

Zátiší s traktůrkem. Místní sbírají valouny na obrubníky zahrádek, to je hezké. Ujeté je to že polovina domorodců na jaře tyto obrubníky natře na bílo. Kdopak nám to nadává že se velitel zbláznil a nutí nás pobíhat s vápnem a barvit kameny před příjezdem Sovětské delegace:-)) Jinak tady se hodně jarních remontů, podle hesla barva skryje, provádí štětcem.

DSCN0384

Chlapíci odjuchali a tohle je fakt první zajímavé místo co jsem od Kostryna potkal.

DSCN0385

Jak jinak v té nejlepší tůni na mé straně strommm-hrom aby do něj….

DSCN0388

Batoh dolů ! Nejsme na dálkovém pochodu, máme chleba i vodu.

DSCN0389

Loňská vidlička se zazelenala. Propásl jsem pár rychlých nátahů na červa a utíkal do stanu. Bouřka na obzoru.

DSCN0393

Tohle celé jsem po ránu, vstávám ještě za mlhy, proházel 4cm dlouhým twistrem. Hodně jedovatá nástraha, zvláště v tmavozelených barvách. Její nevýhodou je jednoháček a veliké procento neúspěšných, z pohledu rybáře, útoků. Smál jsem se dosti. Během jednoho nahození i dva,tři záběry, některé sportovce se mi i podařilo vyhodit nad vodu a někteří partyzáni vyjížděli skoro na břeh. Ti největší byli tak třikrát větší než nástraha, prostě jsem se smál…..a dal si vejce natvrdo.

DSCN0394

O kousek níže jsem narazil na nádherné prahy.

DSCN0397

DSCN0398

Značení? Co to, co to. Navíc opravená lávka hmmm. (Jinak tohle je asi poslední co fotím, je jich tu hodně, vlastně u každé osady je nějaká v lepším či spíše horším stavu. Další budou jen jdyž to bude něčím zajímavé a nové.)

DSCN0399

DSCN0400

Aha, nojo no tak proto. Viděl jsem zde i klasické dvojjazyčné sloupky se šipkami a je zde pár docela mastných, na zdejší poměry, hotelů.

DSCN0401

Zatočit kličkou. Uchopit kyblíček, tohle moc nedomysleli anžto jednomužně je to dosti obtížné, ale jde to. Vzhledem k vedru a nepřítomnosti publika šel první kýbl na hlavu a nadávky na ledárnu Pánu Bohu do oken. Na pití vynikající.

DSCN0402

Přítok ze Slovenska. Je to ono není to ono? Hledám říčku Ulič.

DSCN0405

DSCN0406

Není to ono…………pár nádherných pasáží na zastávku se tu ale najde a za tratí je parkoviště, v kopci pak hotýlek kam je možné zajít na pivko.

DSCN0409

Naprosto nová cedule za peníze z dotací.

DSCN0410

A asi byla neskutečně drahá protože na tohle už nezbylo. Zchátralá léčebna či lázně, mělo to vrátnici.

DSCN0411

DSCN0412

Začátek soutěsky, jako vždy proti sluníčku.

DSCN0413

Zřejmě nejužší místo kterým tady Už protéká. Díky tomu je zde zase mnoho hlubších míst a koryt. Pro srovnání šířky, stojím na silnici a to dost úzké.

DSCN0415

Jediné místo kde se dá v průsmyku zaparkovat a v klidu si prochodit lákavou řeku. Pozor nesmí se tu rozdělávat oheň a sviniti. Podle okolí altánu na to místní pr…

DSCN0417

Nádherný úsek na konci průsmyku, kde se železnice vrací k silnici. Pokud budete využívat různých cestiček kolem kolejí a železniční mosty pozor ! Jezdí tu sice jen šest vlaků za den nahoru a šest dolů, náklady v noci, ale na evropském rozchodu tu jezdí električka s původní skříní ! Počítejte s tím že je drobátko širší než ty naše.

DSCN0419

DSCN0422

DSCN0424

DSCN0428

Omlouvám se, jsem vyučený mechanik lokomotiv. Drobátko mě ten most zaujal a obrázků je víc než ryb. A údolí se rozevřelo.

DSCN0430

Tohle zase není ono………….

DSCN0433

DSCN0434

Konec národního parku už zase můžete chodit po uších. To neznamená že musíte být stejná čuňátka jako někteří místní.

DSCN0435

No konečně, původní plán byl jít proti proudu Uliče až k hranici. Necháme napříště, budu rád když dodělám soutok a plácnu sebou.

DSCN0436

DSCN0437

Ulič vypadá nadějně a možná sem pronikají ze Slovenska i rybí emigranti. Proti proudu Uliče je nějaký hotýlek a podle profilu terénu myslím že se nepletu když typuji i na pěší přechod na Slovenskou stranu. První dva snímky Uliče jsou roznožka co se mi nevešla do záběru.

DSCN0438

DSCN0439

DSCN0440

Bereznyj ! Hurááááá ! Někde tady už by se to mělo sčuchnout s Užem.

DSCN0441

Ještě néé. Ještě koukej pochodovat noho líná.

DSCN0443

A je tam pane mistr. Bohužel Ulič vypadal líp než Už tady. Zase je to široké a mělké, prostě ideální na brodění a dokonce tu byl přistižen chlapík s muškou a brodbotama.

DSCN0444

DSCN0445

DSCN0446

Pradlena. Foceno zoomem z dálky. Je to sice romantické, jak se později dovíme má to za následek, doufejme že jen jiné vizuální efekty. Perou levnou Heladou či Jelenem s tím by si řeka měla poradit.

DSCN0454

Kdo by si po takové tůře nedal dvě deci, navíc ani flek nic moc nocuji pod náspem, na kameny se mi nechtělo. Doufám že na mne v noci s těch nákladních vlaků něco nespadne.

DSCN0463

Ráno se trošku poflakuji s udicí bez úspěchu ale pln optimismu. Všude plno potěru a drobotě co snad doroste.

DSCN0464

DSCN0465

A to je ta estetika říčního praní. Nejvíc je toho po dešti kdy se vyplaví septiky ve vesničkách kde je pojem čistička neznámý. Místní za to nemůžou,kde by na ní vzali. Kupodivu má voda úžesnou samočistící schopnost a již kilometr za zástavbou se pěna nezjevuje.

DSCN0466

Pohled na Velikyj Bereznyj, evropský městys s novým nádražím a normální zástavbou, snad jen trochu horší cesty.

DSCN0469

Na tomto místě to dnes utnu, mám to tak akorát (cca 30min) na nádraží k vlaku a nehodlám již dnes nocovat ve stanu. Včera jsem si smočil obuv a ten smrádek bych vám nepřál.

DSCN0472

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentáře u „Obraz 19-Kostryno-Velkyj Bereznyj“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *