Obraz 20-Kde se bere voda v řece aneb jak se bloudí v Karpatech

 

Simer

Říčka Simer-Prameny

V revíru nemusí být jen ryby ale taky raky a hlavně jelen nebo ušatec. Revír jako revír řekl jsem si a šel do lesa.

Padesát metrů od domečku vedla cesta doprava a je ostudou neprošmejdit obec ve které žijete. Levá pravá raz dva tři, pěkná polní cesta protíná rozlehlou náhorní planinu na které mají místní svá políčka s krumplema a pastviny. Trošku se stydím, ženské okopávají řádky, zdraví, mávají a já se tudy nesu jako šafář. Ještě že nemám hůlku s čibukem. První foto z místa kde už na mne nebylo vidět, pohled na střed obce Vilšanky, nudlovitě roztažené po vrstevnici vysoko nad údolím. Nenechte se mýlit, jdu po hřebeni a k silnici do Perečinu je to doprava z pořádného vršku.

DSCN0483

Mít křídla sokolí, ničím a nikým nerušený výhled do snové krajiny, slyšeti jen zvuky naturální. Máte pocit krále a toužíte plachtit s dravci pod modrou oblohou. Jen těžká vůně mateřídoušky a jiných bylin vás drží na zemi.

DSCN0487

Březové šílenství. Pochodujete po pohodové cestě, pořád mírně z vršku. Na cestě rostou pýchavky, špičky i jiná havěť na tuto dobu neobvyklá. Mezi břízami je krásný, zdravý travní podrost, jen cesta a sem tam petka či láhev od vodky u narubaného dřeva vám připomene realitu.

DSCN0491

DSCN0492

Tady na té louce to začalo trošičku padat dolů, pořád ale procházka pohodová a až sem můžete s kočárkem.

DSCN0493

Jsme v lese, cesta šustí loňským listím a pořád je to na špacírku.

DSCN0494

Další loučka, cesta jde přes poražené kmeny.

DSCN0495

A drobátko se nám vytrácí.

DSCN0496

Poslední palouk nad strží, prameništěm. Vracet se mi nechce. Já mám srdce dobrodruha, mne nezastaví žádná struha. Pozor- toto opravdu nedělejte. Troufnul jsem si jenom proto že zde nebyl výhled tolik stíněn porostem a pořád jsem věděl kde je údolí v kterém vede silnice!

DSCN0499

Sestupuji po levé straně postupně se větvícího prameniště. Řídkým lesem bez podrostu, tudíž jsem plný optimismu a těším se jak překvapím Petra naprosto novou trasou pro méně zdatné turisty.

DSCN0505

Pohled nahoru, nadále si pískám a točím špacírkou.

DSCN0507

Ouha, jakási strouha!

DSCN0512

To nic, to se přehopsá naprosto suchou nožkou a za prameništěm bude určitě cesta.

DSCN0513

Pohled nazpět,opravdu žádný noholam.

DSCN0514

Skal a stepí, to mne nezastaví, prošel jsem to suchou nohou.

DSCN0515

DSCN0516

Jejda, další pramen, tak takhle se ta voda v řece rodí.

DSCN0517

Vědom si toho v jaké jsem situaci, rozhoduji se sledovat hlavní tok. Porost v okolí je už téměř neprostupný ale potokem se dá jít bez obtíží suchou nohou. Samozřejmě že né v pantoflích. Je tam spousta pískových nánosů a koryto není moc kamenité. Místo o celkové délce asi 500m, jako stvořené pro báječnou mystifikaci hosta. A teď jsem to…a jsme…medvědi hladoví a slyším vlky. Pro efekt možno občas títi mačetou do šlahounu ale pozor aby hosta nekleplo. Následují fotky různých pramenišť na která narazíte. Je to opravdu ukázková vodní porodnice.

DSCN0518

DSCN0519

DSCN0520

Tady jsem to zkusil po svahu. Zdálo se mi že zřím cestu. Nedělejte to zůstaňte v potoce a nebojte se za deset minut jste z džungle venku.

DSCN0521

Pořád v botě sucho, samý blatouch i jiné lopuší, kopřivy nevidět a hlavně písčité podloží. Neboříte se, musíte však koukat kam šlapete, po drnu a v potoce po náplavu nejlépe.

DSCN0528

DSCN0530

DSCN0533

Hele cesta…….

DSCN0534

Houbeles Ábeles, zase prameniště!

DSCN0535

DSCN0536

Hodně pramenišť připomíná cestu. Nedejte se zmást, skončíte po padesáti metrech v podrostu. Dodržujte základní pravidlo, po proudu Vávro, po proudu.

DSCN0537

DSCN0538

Můžete se chlubit, byl jsem v místech kam živáček nezabloudí.

DSCN0539

DSCN0540

DSCN0542

Krasavec. Nejdříve jsem ho musel klacíkem chvilku prohánět v listí, než se umoudřil a zaujal jednu z obranných póz hmyzu tj. imitovat mrtvolu. Nejsem entomolog ale určitě to bude dravec, nejspíše střevlík a byl to obr, cca 4cm bez nohou!

DSCN0544

Poslední pramen……

DSCN0545

A jeden soutok, foto proti proudu, připlavete zprava.

DSCN0547

Huh, jsme z toho venku. Aby měl host opravdu dobrý dojem poklekněte a proneste děkovnou modlitbu.

DSCN0548

Zbytek cesty do Simerek je romantická procházka téměř po rovině a můžete zase točit špacírkou. Host se po zkušenostech z posledního půl kilometru pomalu pomalu uklidňuje a plní vám kapsičku u košile valutou, je též možné že vás tluče klackem, kdo ví.

DSCN0549

DSCN0551

Ty nevíš kde máš koryto?

DSCN0552

Huš nazpátek!

DSCN0553

Čolek Bolek v louži.

DSCN0555

Pane jo, to je života ve vyježděné koleji. Mocná je voda i příroda.

DSCN0557

No není to tu hezké a hlavně pohodové.

DSCN0559

DSCN0561

Jedna Žofka užovka, slušně zapózovala a odvlnila se. Pokud chcete fotit takovéto tvory, musíte ztuhnout. plaz se většinou zastaví taky, další pohyby musí být pomalé a nesmíte na tvora vrhnout stín.

DSCN0564

Tak byl předpoklad správný. Ocitám se na cestě do Simerek po které jsme šli s Petrem posledně. Opravdu to nezkoušejte a když už tak nepanikařit a po proudu. Nezapomeňte že vás tu nikdo nenajde, už jsem o tom někde psal, lokalizace za pomoci operátorů nefungluje, více si ctí soukromí a lidí je dost.

DSCN0565

DSCN0566

DSCN0567

Totální plynofikace, tahle vepřovicová pastouška je dost daleko od zástavby Simerek.

DSCN0569

Co dodat. Trošku bláznivá, naprosto jedinečná procházka v pohodě a beze spěchu za 3,5 hodiny v Simerkách (dá se ujít za 2hodiny já šel opravdu špacírtemp). V konzumu se mi na dotaz ohledně autobusu vysmáli. (když už do obce autobus jede,ráno do města,odpoledne z města) Do Simeru (právě jste prošli podstatnou část pramenů stejnojmenné říčky,spodního přítoku to Turyčky) kde jezdí busíky 6km a do Perečina na vlak 8,5km.

A úplně na závěr hvězdy dne.

Užovka obojková (Natrix Natrix), někde jí říkají měsíčková. Může to být až metr dlouhá tkanička. Tohle je puberťák, bohužel zde ještě dobře patrné zbarvení které zaniká tak jak se zvýrazňuje obojek, je mladým často osudné. Truhlíci je často zabíjejí coby zmije (u hodně mladých jedinců není měsíček patrný a o to víc svítí klikatice na bocích a čára na hřbetě). Když už pominu že zabíjet zmije je taky hovadina, řekněte mě co by dělala zmije v mokru?

RSCN0620

Je to pan střevlík, podařilo se mi najít tvarovou schodu, druh jsem však neurčil. Takovýhle kousek se pustí i do žížaly.

RSCN0618

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *