Obraz 23-Jsou tady a Už nad Perečinem+nášup

27.05.2014 a 05.06.2014

Nad Zakarpatím se prohání bouřkové fronty, tak je většina toků lehce vzedmutá a zakalená. Nevydržel jsem však pohled na sadu nových woblerů která mne vyhnala do Perečinu na Už. Nikam daleko se nerozběhnu, jenom kousek pod most a jakmile jsem v bujícím bejlí narazil na cestičku, šup k vodě. No kukuč to je ale parádní posed vodnický.

DSCN1043

DSCN1044

Nahoru nepolezu, chystám se přeci na přívlač. Stoupám si tedy sem.

DSCN1047

První, druhý, třetí-s každým woblerem poctivě třikrát mrsknu. Samozřejmě jsem nejdříve koryto prozkoumal levnou čínskou pestřenkou. Proč tomu říkám pestřenka? Nevím proč-ale na celkem dobře chodící rotačky navlékli korálky a střapce přímo nemožných, řvavých barev. (Dostal jsem je darem, něco takového bych si nikdy nekoupil.) Drobné bouchance malých jelců ani nepočítám a několik se jich i sveze na háčku na břeh.

DSCN1058

Nasazuji čtvrtého woblera v okouních barvách. Je to bachratec, to v mém žargonu znamená že namísto drobných rychlých kmitů provádí dlouhé smyčky s tvrdým vrcholem, tluče jako ryba na háčku. Při druhém nahození zaútočí štičí mládežník naprosto ukázkovým bočním výjezdem od břehu. Bohužel už téměř u mých nohou. Lekl se, zrušil útok a ladným přemetem přes hřbet zmizel. Zůstala po něm jen rozvařená voda. Štika měla s bídou míru ale víte co se říká. Kde je malá bývá i větší a hlavně jsou tady! Navíc jsem v korytě zaregistroval (jedno jsem viděl) i pár nefalšovaných (o pukajících petkách jsem již psal) puknutí malých sumců. Ono to tu nakonec nebude tak špatné. Koneckonců se místní soustřeďují spíše na lov drobotě na biče a i když se zde hospodaření neprovádí, řeky umožňují přirozený výtěr. Chci se napapat, přezbrojuji tudíž na lehkou položenou a jak hledám v trávě něco na háček našel jsem tohoto 4cm dlohého bubušhmyzáka. Ne není to živé, je to svlečka. Z této upíří ohavnosti určitě vylezla nějaká nádherná vážka(koneckonců taky dravec).

DSCN1048

DSCN1049

Čekání na důchod (připsání na účet) si ukrátím malým výletem směr Zarichovo. Zhruba po dvou kilometrech narazíte na podjezd pod tratí na místní políčka a tudy se dostanete k vodě. Nebo doject až do Zarichova a odsud po druhém břehu.

DSCN1106

DSCN1107

Velmi úspěšná barva na zdejší jelce.

DSCN1116

Takových tam chytnete deset do hodiny. Samozřejmě musíte střídat místa. No a tři,čtyři už pánvičku naplní takže tu na trempu hlady neumřete.

DSCN1108

PS: Za celou dobu co jsem tady(hele už čtyři měsíce,no toto)byl spatřen jeden jediný člobrda lovící s kačenou(velký splávek používaný při lovu na živou rybku) a dva chlapíci s lehkou přívlačí.

Nášup neboli přídavek

Bez obrazu aneb pěkně ostrá tkanička

30.05.2014

Čekání na nový transformátor k noťasu v Tury Remety si krátím na břehu Turyčky. Poprchává, je zima, řeka je mrtvá a jen pod břehem na místním koupališti (fotky z tohoto úseku již zde jsou) se trošku pobavím s prťaty na plavanou. Kupodivu berou na buchtě z místního černého chleba jak o závod. Za chvíli mne odsud ale vyžene jiná droboť, tady začali dnes prázdniny (starší si jistě vzpomenou že potvora Vasil má tři měsíce) tož je třeba skontrolovat zda provaz s klackem na skákání do vody přežil zimu. Vydávám se tedy jen tak courem po kamenitém náplavu a tady prvně v životě lituji že mám v ruce prut. Přímo pod nohy mi přijela zhruba dvaceticentimetrová mihule zřejmě potoční, vlekoucí 5-7cm rybku již zjevně smířenou se svým osudem. Kdybych jen vyndaval fotoaparát určitě by to vyšlo ale odkládaný prut zaharašil na kamení. Mihule se lekla, pustila rybku a zajela do kamení. Ta se po chvilce ačkoliv už měla na boku vystrouhanou krvácející ránu vzpamatovala a vzala roha. I tak je to ale zážitek, vždyť kolika lidem se poštěstí mihuli ve volné přírodě a navíc v akci spatřit. Vůbec jsem netušil že takto aktivně loví, měl jsem za to že se spíše nenápadně přichytí na nějaký větší kousek a vozí se dokud ryba neuhyne. Mohla to být i mihule karpatská kdo ví, obrázky jen pro ilustraci.

mihule 1

Mihule FUJTAJBLES

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *