Obraz 26-Moloděžné jezero aneb konečne vědro plné rybiček

Tentokrát jsem se vydal na stojaté vody a to na jezero Moloděžné, jak již jsem psal jinde je na Zakarpatí i přes mnoho velmi vhodných lokalit a dostatek čisté vody velmi málo umělých nádrží a tak místní každou, pro nás Jihočechy, louži hrdě nazývají jezerem. Též hned zkraje svatosvatě slibuji že tentokrát ryby budou. Cestu zahájíme romantickým pohledem na opuštěný most u silnice do Lumšor, do kterých je na zdejší poměry slušné spojení. (O Lumšorech coby rekreačním centru píši již v jiné kapitole.)


a


Tady doprava za medvědí tlapkou.


b


Přes mostek a tento areál vzhůru k oblakům.


d


Po půlhodině se dostanete na tuto louku.


moloděžné cesta


Načež strávíte další hodinu chůzí po této cestě, nahoru běžně jezdí terénní auta takže to není žádný Himalaya nářez.


moloděžné cesta-002


moloděžné cesta-001


Kolem nádherných velikánů, dejte jen pozor aby vám nějaký nespadl na kebulku. Vidět kmeny o průměru skoro dva metry rozházené a zpřerážené jako sirky po svahu je tu běžné. Tady je však cesta prořezávaná a udržovaná.


moloděžné cesta-006


Zajímavý rozcestník s bludným kořenem se nalézá zhruba deset minut pod jezerem. Ta malá šipka zjevně upozorňovala na výhled který tam už bohužel není.


moloděžné cesta-003


moloděžné cesta-004


moloděžné cesta-005


A jsme u cíle. Záměrně teď celé Moloděžné přeskočím a budeme ještě něco málo přes hodinu stoupat. Stojí to za to.


moloděžné cesta-007


Možná že začínám tušit kam vede cestička.


moloděžné cesta-008


moloděžné cesta-009


Zapomenutý sloup.


moloděžné cesta-010


Opět se musím neskutečně krotit. Krajina která se nahoře objeví svádí k fotografování. Cesta z Lumšor přes Moloděžné je jednou z alternativ jak se dostat na poloninu Runa a mě nezbývá než znovu upozornit na album „Zadumaná Runa“ které najdete na mém Facebooku pod civilním jménem Jindřich Míšek (rodné město Písek) https://www.facebook.com/profile.php?id=100008229002735 . Navíc tam najdete i spoustu jiných fotografií ze Zakarpatí které se sem tématicky nehodí. Tady máte malou ochutnávku.


moloděžné cesta-011


moloděžné cesta-012


moloděžné cesta-013


moloděžné cesta-014


moloděžné cesta-015


moloděžné cesta-016


moloděžné cesta-017


moloděžné cesta-018


moloděžné cesta-019


moloděžné cesta-020


moloděžné cesta-021


moloděžné cesta-022


moloděžné cesta-023


moloděžné cesta-024


moloděžné cesta-025


moloděžné cesta-026


moloděžné cesta-027


moloděžné cesta-028


Na posledním snímku pozůstatky po armádě, nahoře je opuštěná raketová základna. Mimochodem na pivku v Turyčkách se po ní místním docela stejskalo. Nyní použiji svůj kouzelný sandál a ocitáme se opět dole u jezera.


Moloděžné jezero


Tentokrát trošku poruším svůj styl psaní do fotografií, dám text a pak nechám tuto krásnou scenérii volně plynout. Ve všední den jsem tam byl úplně sám na víkend se však břehy proměnily v normální kemp. Nutno dodat že se většina návštěvníků chová tiše. Navíc došlo k seznámení s  rybářem co zde již párkrát byl. Před dvěma lety nebylo ještě jezero prý tak zarostlé a navíc tu byla mola přes pobřežní porosty. Jezero je celkem mělké a na jednom z břehů je možno i do vody vstoupit, ostatní břehy jsou zabahněné. Voda je čistá a je v ní přímo neuvěřitelné množství pulců, užovek a jiné havěti pro tento biotop obvyklé. Celé to připomíná obrovské akvárium plné několika forem karasů a údajně i černé cosi, nebyli jsme schopni najít český výraz. Karas obecný je zřejmě jedinou rybou která je zde bez pomoci člověka schopná přežít. Voda je prohřátá ale v zimě bude zřejmě promrzat skoro na dno. Karas snáší vodu chudší na kyslík a tak to přežije. Pobřežní porost tvoří přeslička a je to kouzelné. K rybolovu se vrátím na konci nyní se pokochejte.


Moloděžné jezero-001


Moloděžné jezero-002


Moloděžné jezero-003


Moloděžné jezero-004


Moloděžné jezero-005


Moloděžné jezero-007


Moloděžné jezero-008


Moloděžné jezero-009


Moloděžné jezero-010


Moloděžné jezero-011


Moloděžné jezero-012


Moloděžné jezero-013


Moloděžné jezero-014


Moloděžné jezero-015


Moloděžné jezero-016


Moloděžné jezero-017


Moloděžné jezero-018


Moloděžné jezero-019


Moloděžné jezero-020


Moloděžné jezero-021


Moloděžné jezero-022


Moloděžné jezero-023


Moloděžné jezero-024


Moloděžné jezero-026


Moloděžné jezero-027


Moloděžné jezero-028


Nejčastější nástrahou na karase je buchtě z obyčejného chleba. Zdejší rybáři, bylo nás tam asi šest, chytali na bílý chléb, který je zde podobně jako v Bulharsku tradiční. Nutno dodat že bez valných úspěchů. Já měl první odezvy i záběry prakticky okamžitě po dopadu do vody, na lehko s malými háčky 8 a 10 buchtě na špičku a ponor těsně nade dno, to místním nedalo a já přišel za chviličku o chleba na dva dny. Kupuji si jeden z mála druhů chleba našeho typu co je tu k dostání, říkají mu tu tmavý ale je to normální česká běloba. Na rozdíl od bílého je více aromatický. Za odpoledne se mi podařilo lapnout přes 30 karasů, ono jde o to spíš trefit záběr, úspěšný byl tak každý desátý zásek a já navíc mám přívlačový prut. Tahal jsem zvláštní nižší formu, zřejmě od proplétání mezi rostlinstvem. Každý akvarista ví že karas je velmi variabilní rybka je z něj třeba i závojnatka. Nejmenší trefený měl 5cm a standart byl tak 10 až 15cm.


moloděžné ryby-001


Ale také klasické karasy 20-25cm a asi třikrát jsem měl nátah přímo kapří samozřejmě s tak malým háčkem větší rybu nezaseknete. Na druhou stranu zase čekat tady na ty tři nátahy, bylo to v podvečer, s odpovídajícím háčkem, znamená tahat háček co pět minut z vody oholený a užívat si neustálého pohybu splávku bez rybky. Večer jsme se složily jak se říká do jednoho kotle a byla ucha(polévka z drobotě) pro deset lidí.


moloděžné ryby-003


Toto bylo moje lovné okénko, jinak se ryby pohybují po celém jezeře jen se v porostu nedá lovit. Ta okénka si místní vysekávají a jak již jsem psal na to velké, přirozené, vedlo molo (sloupky tam zůstali). No a jedna perlička. Dopoledne jsem měl v igelitce natažené mezi dvě vidličky, upozorňuji že s toho později neutekla jediná ryba, čtyři karásky zvící deseti centimetrů. Během třicetiminutové pauzy zmizeli a já mám podezření že ta metrová potvůtka co se slunila na plovoucí kládě si pěkně usnadnila lov.


moloděžné ryby


moloděžné ryby-002


Na konec něco pro něžnější duše. Rozkvetlá polonina připomíná pohádkovou skalku.


Rozkvetlá Runa-002


Rozkvetlá Runa-001


Rozkvetlá Runa


Rozkvetlá Runa-003


Rozkvetlá Runa-004


Rozkvetlá Runa-005


Rozkvetlá Runa-006


Rozkvetlá Runa-007


Rozkvetlá Runa-008


Rozkvetlá Runa-009


Rozkvetlá Runa-010


Na úplný koneček malý vtípeček. Krmelec pro domácí kamzíky aneb kua nemají to tady ty kozy lehký.


c

2 komentáře u „Obraz 26-Moloděžné jezero aneb konečne vědro plné rybiček“

  1. Já to jezero znám pod názvem Konsomolske To místo je super. Jen je škoda jak moc je jezero zarostlé řasami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *