Obraz 28-Shrnutí první etapy průzkumu

Povodí řeky Už (Uh)

Dopředu upozorňuji! Lehce negativní hodnocení lovu je z velké části také důsledkem jisté časové tísně. Ve snaze co nejrychleji zmapovat vhodné lokality zbylo na samotnou rybařinu poměrně málo a navíc každý rybář dobře ví jak důležité je vodu „očuchat“.                        Větší ryby lze v podstatě očekávat jen na hlavních tocích, na většině říček je jen bílá (i jiná) droboť a Jelci . I když na druhou stranu byla na Turyčce viděna mihule (ta se samozřejmě na háček chytit nedá). Karpatské řeky jsou také málo úživné, dno je z 90% kamenité a většího vodního rostlinstva taky mnoho nevidět. Dalším negativním faktorem je velké meziroční kolísání průtoku a všechny ostatní věci s tím spojené. Tam kde máte zjara dravý, nesmlouvavý veletok je začátkem léta normální pestrá řeka a v letních vedrech potoky uprostřed koryta.                                                                                 Navíc po každé dešťové frontě je vše jinak. Ryby zde budou během aktivní sezóny hodně migrovat. Rybařinu ve stylu Jakuba Vágnera zde nehledejte. Na druhou stranu ten kdo se rád toulá přírodou doposud nezamořenou cedulkama „soukromý pozemek-vstup zakázán“, rád si usmaží nějakou tu mřenku na pánvičce či klacku a spokojeně uléhá pod nebem plným hvězd a osvěžen ranní rosou se vydává na další cestu krásnou přírodou, ten ať okamžitě vyrazí než to tady taky vezme za své. A není li ryba je tu rak.

DSCN0812

 

DSCN0813

DSCN0815

(Pozor ! Vše větší než běžný nožík noste mezi lidmi skrytě, jsou tu na to hajsavý.)

Malá domů.

Zakarpatské řeky a říčky vytvářejí neopakovatelné přírodní scenérie a nachází se na nich spousta velice zajímavých revírů, které by mohli při troše dobré vůle přitáhnout spoustu příznivců rybaření v „divočině“. Je však třeba dořešit neúnosnou situaci, kdy jsou úseky kolem osad doslova vyrabovány a ve vodě zůstanou jen ryby co propadnou okem sítě, nebo nemají hubu ani na ten nejmenší háček. Stačilo by dodržovat jakous takous lovnou míru a přestat lovit elektřinou a jinými barbarskými způsoby. Nemusejí se tu hned zavádět nějaké horentní poplatky za povolenky ale nějaká bumážka vydávaná třeba na základě testů znalosti alespoň těch nejzákladnějších pravidel a druhů ryb.                                                                                                         Není ryba jako ryba-v místní televizi jsem viděl maníka, specialistu. Vyrobil si dlouhatánský cca 20m bič. Na navigaci má umístěné dvě válečkové kozy po kterých ho posouvá a má tak pod palcem polovinu řeky. Tahal na bílé masové červy jednu za druhou, hrdě je ukazoval reportérovi a se slovy „rybka,rybka,rybka“ je házel do saku. Pestrost vybrakovaného potěru mě vzala dech.

Rybáři obr2

Vůbec mne udivuje že se tu něco dožije pohlavní dospělosti. Samozřejmě je třeba pochopit proč tato situace nastala a brát to jako námět do budoucnosti. Je škoda na tak krásných a čistých vodách aspoň trošku nehospodařit.

Proč je bič nejčastějším zdejším prutem?

Zapředl jsem rozhovor s prodavačkou, nákup drobností na ryby, vydělává plus mínus 1000Uah a její manžel přinese třikrát tolik. Bič pětimetr u ní stál 100Uah ale například sestava na lehkou přívlač co mám já už 700Uah. Tak to je naprosto jasné.

P3130451

Výbava.

Nejlépe si zde zachytáte s jemným nářadím na žížalku či hmyz a lehkou přívlačí (o muškaření toho mnoho nevím) a najčastějším úlovkem bude Jelec ať už Tloušť-Goloveň nebo proudník. Propálil jsem zde i štiku, na jednom nádherném úseku na levém břehu pod Perečinem (viz.rep.) byli malí pstruzi a malí sumci tu taky budou. Předpokládám úhoře a mníky. Po pravdě řečeno během mapovacích expedic jsem ani neměl na rybařinu moc čas. Samozřejmě se o každou novou zkušenost zde podělím.                                             Ceny vybavení jsou tady zhruba na naší úrovni, slušný průměr tu pořídíte za 70% naší ceny a levná čína je tu taky ale předražená. Jelikož tu kluci od rákosí nejsou vozí to sem domácí překupníci a prodávají to dvakrát dráž. Znáte to, jednou jsem si koupil naviják a packa se ulomila po pádu z půl metru do trávy.

čornovola

V Užhorodu se koná rybářský bazar kde se dají sehnat zajímavé i kvalitní věcičky domácí provenience a samozřejmě spousta kontrabandu. Navíc se tam dají navázat užitečné kontakty.       Shrnuto a podtrženo-nemusíte s sebou tahat výbavu a až pojedete domů zase to tu můžete prodat.

P3200701

A závěr závěru? Pokud trochu slevíte na rybě a úrovni obsluhy, dostanete za odměnu svobodný pohyb nádhernou a pestrou přírodou, levné potraviny a dopravu (tady jsou ty ceny až směšné), no a jako bonus možnost postavit stan či zaparkovat prakticky kdekoliv kam se dostanete. Autobus z Prahy lehce přes tisíc Kč a zpět jen 30euro (pokud nevadí kombinovat spoje dá se sem dojuchat i levněji).

švejk na mostě

 

 

1 komentář u „Obraz 28-Shrnutí první etapy průzkumu“

  1. Paradni shrnuti. Ta odbornost mne po predchozim „odlehcenem“ cteni docela prekvapila. Uz se moc tesim na Latorici!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *