Ryby na Zakarpatských řekách-Bolen

Bolen dravý-жерех-žerech

bolen1

Kapr dravec, na prutu statečný bojovník bohužel taky mazaný a opatrný chlapík na kterého se musíte obrnit trpělivostí. S masíčkem už to tak slavné není a má spoustu jemných kostiček takže se hodí spíše na pasírovanou uchu nebo do salátu.

Já osobně jsem měl největší úspěchy na rozhraní proudu a tišiny u hrázek či velkých kamenů na jemnou třpytku plandavku typ vrbový list(twister je samozřejmě nejlepší ale vzhledem k tomu že je to jednoháček mnoho záběrů prokakáte), nebo (Spolek proti týrání zvířat čeléém vzad!!!) na malou rybku které vpravíte za pomoci zápalky ústy do bříška několik kuliček polystyrenu a pouštíte ji jen s malým orientačním splávkem (ještě lépe bez něho jen na cit) po kraji proudu. Na tuto metodu musíte mít dlouhý prut nebo nabrodit nad loviště. No a musíte mít budíka, bolen nejčastěji zabere brzo ráno za „šírání“ kdy se nad řekou válí opar.

S těchto specifikací každému asi dojde že na Zakarpatí se bolenům bude dařit ve všech řekách na úsecích kde ještě nemají horský charakter. Podle oficiálních zdrojů zde dosahují rekordní úlovky 7-8kg. Velké exempláře byli chyceny v Něvitském kanále v úseku obce Ořechovice (Oріховиці), na Boržavě z lodě při zarostlých březích a na Uži od hranice po most pro pěší. Samozřejmě v okolí Bezdoského parku a já bych slušnější kousky čekal ještě mnohem víš proti proudu, jeden mi sletěl z háčku Pod cikánskou osadou a ta je zhruba kilák nad lávkou. Na Latorycji jsou největší kusy od Čopu po osadu Dobroni a v Mukačevu na úseku pod klášterem (z lodě). Na Tise bude taky hojný ale bez loďky asi nebudete mít moc šancí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *