Ryby na Zakarpatských řekách-Ostroretka

Nebudu zde popisovat ryby jako takové neboť předpokládám že je většina čtenářů zná a kdo má zájem jistě si najde informace třeba na wikipedii (nebudu ani rádoby vědecky uvádět latinské názvy, raději uvedu zdejší, ani se nebudu šířit o technice lovu). Uvedu zde pouze jejich výskyt na Zakarpatí a to jednak za použití informací z místních zdrojů, doplněné o mé osobní postřehy. Jelikož zde budu uvádět i lokality které ještě osobně neznám nebudou články „stabilní“ a budu je časem doplňovat podobně jako sektor lokace. Na každou změnu samozřejmě upozorním.

Ostroretka stěhovavá-подусм-podust (u nás starší název podoustev)

Ostroretka1

Tato ryba je původním druhem Moravských a Slezských vod v Čechách se příliš nerozšířila ale zato zabrala větší část východní Evropy, Francii a Německo (aspoň něco se Moravanům povedlo když už to Šlik na Bílé hoře….)

Charakter Zakarpatských řek jí naprosto vyhovuje a proto se tu vyskytuje ve velkých hejnech. Přesto nepatří mezi časté úlovky. Je velice opatrná a drží se v hlubších proudech u dna kde se rochní ve dně. Pokud chvilku budete pozorovat z mostu v Kamjanici (i jinde) vodu určitě si jich za chvilku všimnete, hází zrcátka. Tato ryba není žádný velikán ale může dorůst až 60cm a průměrné úlovky jsou mezi 30-40cm. Zdejší nástrahou je larva chrostíka pro kterou však musíte do vody a nejlepším lovným místem je pak nějaký ten zchátralý řeťězák. Z lodě by to bylo jiné kafe ale pramici jsem tu zatím neviděl ani jednu! Příští rok si přivezu smykačku na mouchy ty jsou podle mého nejlepší, chce to dlouhý bič a mouchu pouštět po proudu, kutálet po dně, jen na cit. Nejvíc a největší najdete v úsecích Uže Skalka-Kamjanica a v rajónu Ořechovickém v Perečinu na hrázkách je jich taky dost. Od Bezdoského parku k železničnímu mostu a já bych dodal až někam nad cikánskou osadu. V Latorycji ji nehledejte ve spodním meandru to opravdu není její pásmo ale až výše nad Mukačevem. Na Boržavě od obce Grebli dolů a na Tise bych ji nehledal. Na lokalitách kde žije, je ale opravdu hojná, místní je neumějí a já zatím taky ne. Chuťově neznám ale řekl bych že to bude něco mezi bělicí a bolenem včetně hromady kostiček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *