Ryby na Zakarpatských řekách-Štika

Štika obecná-щука-ščuka

štika2

Jak je jistě všem známo miluje štika klidnější vodu s možností úkrytu neboť její způsob lovu je bleskový výpad ze zálohy. Často vám vystřelí za woblerem či třpytkou od břehu prakticky pod nohama. Většinou útok zruší ale někdy se taky pověsí. Menší kusy najdete i na mírném proudu s většími kameny nebo pod kamenitým břehem s hlubší vodou a samozřejmě pod hrázkami. Pokud se na řece vyskytují dlouhé řasy je možno ji čekat i tam. Pod Protivínským pivovarem se drželi i v tažném proudu ale to byla místní raritka neboť tam tekl vydatný proud živin a bylo tam mraky drobotě. Štiky tam také zrušili teritoriální chování a v jednom místě bylo možné lupnout i dva tři jedlé kousky do hodiny. V parném létě při sníženém stavu vody se stahují pod vývarem u jezů (než to zakázali, chodily jsme pod Václavský jez v Písku). Z tohoto popisu vám tedy jasně vyplyne kde asi štiku hledat.

Podle místních zdrojů lze štiku najít v úseku Kamjanice-Něvitské (zámek), tento úsek jak nad jezem tak pod jezem zde máte nafocený a samozřejmě se bude vyskytovat i v okolí mostů na kanále (jinak je kanál celkem bez krytu ale pod břehy být může). Já na ní narazil i v Perečinu pod mostem (levý břeh je vyloženě štičí rajón) a čekal bych ji v některých úsecích až někam pod Velikyj Bereznyj (máte zde na foto) Samozřejmě je jí možné hledat i na spodním toku tj.Užhorodské pásmo a na konci před Slovenskou hranicí jsem viděl i rybáře s „kačenou“ (velký splávek-lov na živou rybku).

Boržava

Na vhodných úsecích od ústí až po obec Silcja (сільця) Na řece jsem ještě nebyl ale na netu najdete vodácký článek a řeka vypadá dobře.

Latorycja

Zde je možné štiku hledat od Slovenské hranice (meandr zde máte) až po Mukačevo (pozor na vojenský prostor pod městem pravý břeh) a pak ještě pár kilásků proti proudu až do míst kde již řeka získá horský charakter. Na spodním úseku jich bude dost ale jak jsem se již zmiňoval jinde, chtělo by to loď.

Tisa

Popis podle místních zdrojů-Na Tise jsou četné zátoky a boční i slepá říční ramena od Viloku do Chustu v ústích přítoků a na hlavním toku jsou údajně četné jámy. Už se těším až se tam dostanu.

Na menších řekách jako je Ljuta či Turycja není výskyt potvrzen ale štika tam samozřejmě (na spodním úseku) být může a pár pěkných míst jsem viděl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *