Ryby na Zakarpatských řekách-Sumec

Sumec velký-сом-som

sumec1

O této sladkovodní velrybě se toho dočtete tolik že nemá cenu se tu o ní rozepisovat. Snad tedy jen tolik. Nikdy jsem nebyl na vyloženě sumčím lovu se zavážkou a mám tedy chycené jen menší „říční“ kusy na rousnici či při vláčení. Můj největší měl jen umrněných 130cm/25kg v Písku nad čističkou na plandavku. Můj „nezájem“ o tuto rybu vycházel z toho že u nás je poměrně velká lovná míra a kusy dobré ke kuchyňské úpravě se nalézají pod ní. I ten můj prcek už byl tak tučný že se hodil jen do udírny, tu jsem neměl a tak byl úlovek darován. Komu chutná flákota rybiny koupající se ve vrstvě tuku může si udělat steak i z prorostlého kusu, samozřejmě jsem si porcičku udělal, chuť zajímavá a dobrá. Tehdy u nás ještě nefrčela grilovačka, na roštu by tuk asi odběhl.

Na Uži je výskyt potvrzen od Slovenských hranic až k mostu pro pěší do centra Užhorodu. Samozřejmě v okolí Bezdoského parku kde je spousta tůní a vhodných hlubokých koryt. No a nejlepší sumčí vodu najdete samozřejmě pod obcí Storožnice (vše je zde na webu nafoceno). Na Uži jsou registrovány spíše menší kusy a za velkým sumcem je třeba vyrazit na Latorycju. V okolí Bezdoského parku jsem chytal na mrtvou rybku. Při této technice vám budou lov znepříjemňovat raci, splávek vibruje jak dámská pomůcka a návnada je během deseti minut na cucky.

Doplnění: Zaznamenán pod Perečinem viz. článek Lokalita Perečinské hrázky.

Latorycja

Latorycký meandr zde máte a já jen znovu připomenu, sumec je tam opravdu hojný. Kolega lapnul jen 30 malých za noc a ze břehu. Loďku, loďku, loďku, maník co chytal ze starého mostu na rybku to měl vychytané. Na přístupu pod mostem měl dva kolegy a při záběru mu prostě přehodily šňůru trojhákem a přitáhly rybu k sobě. A znovu připomenu jsou tam úhoři a parmy. Výskyt potvrzen až někam pod Davidkovo.

Boržava

Stejně jako štiku je ho možné hledat od osady Silcja po ústí do Tisy. „Největší“ (tohle opravdu není přehradní nádrž Orlík ani delta Dunaje) kusy byli chyceny v úsecích Kvasovo, Verchni a Nižny Remety v lesních úsecích na jámách a jiných přírodních úkrytech.

Tisa

Jak již uvedeno u štiky je na Tise spousta ramen a jam. Oblíbené lokace jsou Uhoršiny, Vilok, Bobovoho a Petrovo. Znovu připomínám že Tisa bude předmětem podrobnějšího průzkumu. Pro připomenutí-sumec je noční lovec a přes den se ukrývá nejraději na klidné hluboké vodě (i tam je možné ho vydráždit). Na mělčinu vyráží jen v noci a podle toho je třeba sumce hledat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *